Godine 1927., grad Tulsa u Oklahomi slavio je 50
Godine 1927., grad Tulsa u Oklahomi slavio je 50 godina od postizanja državnosti. Obično bi se održavao godišnji festival pod nazivom “Tulsarama” u znak sjećanja na događaj. Međutim, zvaničnici su odlučili da zakopaju vremensku kapsulu ispred zgrade gradskog suda sa istorijskim predmetom.
A taj predmet je bio potpuno novi 1957 Plymouth Belvedere Sport Coupe. Automobil je prvi put iskopan, tačno 50 godina kasnije.
Stanje automobila će vas oduševiti.
Jedinstveno naslijeđe Tulse
Osim toga, stanovnici Tulse željeli su biti sigurni da će njihovo naslijeđe živjeti i nakon njih. Da bi se to dogodilo, zakopali su male vodootporne čelične kontejnere ispod jakog i teškog cementnog svoda. Gradske vlasti su vjerovale da će buduće generacije moći pronaći ove predmete i naučiti više o tome kakav je život izgledao u to vrijeme.
Istorija Plymouth Belvederea
Predsjedavajući gradske komisije za proslavu jubileja, Louis Roberts, objasnio je da je Plymouth Belvedere Sport Coupe odabran kao historijski predmet koji će biti zakopan jer su željeli automobil u znak sjećanja na Tulsinu industrijsku genijalnost. Bio je to potpuno napunjeni Plymouth V8 Coupe u sjajnoj boji pustinjske zlatne i pješčane dine. A bijela boja sa gornje strane vinila zaista je učinila da se automobil ističe.
Plymouth u rupi
28. maja 1957. Plymouth je ubačen u prethodno iskopanu rupu ispred zgrade suda okruga Tulsa. Zatim je kranom spuštena na betonsku platformu koja može podnijeti eksploziju nuklearne bombe. Auto je bio pun raznih stvari koje su bile uobičajene u to vrijeme, kao što su kutija cigareta, limenka piva, boca sirove nafte iz Oklahome i još mnogo toga. Nakon što su ovi predmeti postavljeni u Plymouth, automobil je prekriven automobilskim poklopcem, a zatim je na njega postavljen čvrsti cementni trezor.
Nakon 50 godina
Nakon 50 godina, 15. juna 2007. godine, automobil je prvi put otkopan. Kako bi se osiguralo da proces teče glatko, pripreme su obavljene 18 mjeseci ranije. Događaju je prisustvovalo 9000 ljudi, uključujući turiste, medije i stanovnike grada. Nažalost, područje na kojem je automobil bio zakopan nije bilo vodootporno. Zbog toga je boja automobila promijenjena. Osim toga, bilo je nekih inženjerskih grešaka u to vrijeme, zbog čega je voda ušla i oštetila automobil.
Svi su bili šokirani kada su vidjeli auto u takvom stanju. Unutrašnjost automobila bila je potpuno uništena.
Sretni dobitnik
Raymond Humbertson je proglašen za sretnog dobitnika džekpota iz 2007. Nažalost, Rejmonda Hambertsona više nema i njegova supruga je takođe umrla. Ali, dvije sestre i nećak su sada vlasnici automobila. Uz automobil su dobili i ukupan novac od 666,85 dolara. Prema slikama, ova suma novca nije dovoljna za popravku automobila.
Restauracija klasičnog automobila
Nasljednici su sada zaduženi za restauraciju vozila. Konačno su odlučili da će uložiti sve napore da automobilu vrate prvobitnu ljepotu. Ali postoji jedan veliki problem. Korozija je prilično oštetila neke dijelove laka. Postupak će biti dugotrajan i naporan. Stručnjaci će morati biti vrlo oprezni prilikom uklanjanja korozije, jer ne žele oštetiti originalni lak. Ova izuzetna ljepotica oduzimala je previše novca koji u to vrijeme mnogima nije bio dostupan. Oko 15000$ potrošeno je na ovaj automobil.
Sudbina automobila
Zbog intenzivne hrđe nije je bilo moguće ukloniti bez oštećenja originalnog laka. Tako da je popravka otkazana. Šasija je oštećena, a dijelovi motora su zahrđali i ne mogu se popraviti.
Odluka o restauraciji
Vlasnik Ultra one, Dwight Foster, iznio je svoje stavove o automobilu. Rekao je da bi bilo glupo trošiti novac na njegovu restauraciju.
Novi dom gospođice Belvedere
Gospođica Belvedere je dobila novi dom u muzeju, ali nije u voznom stanju. To je Muzej povijesnih auto-atrakcija koji se nalazi u Illinoisu. Posjetioci i dalje mogu da vide ovaj automobil i njegovu impresivnu priču.
BONUS:
Razlika među pojedinim tipovima je u načinu prijenosa, zastupljenosti, načinu na koji dolazi do oštećenja jetrenih stanica i posljedicama
Virusni hepatitis je upala jetre koja uzrokuje oštećenje jetrenih stanica (hepatocita). Uzrokovan je različitim virusima – A, B, C, D i E. Osim ovih virusa, akutni hepatitis mogu uzrokovati i drugi virusi kao npr. Cytomegalovirus, Epstein-Barr virus, Coxackie virus i dr.
Virusni hepatitis česta je bolest suvremenog čovječanstva. Razlika među pojedinim tipovima hepatitisa je u načinu prijenosa, zastupljenosti među populacijom, načinu na koji dolazi do oštećenja jetrenih stanica i posljedicama koje ova bolest može uzrokovati. Infekcija bilo kojim tipom virusa hepatitisa može uzrokovati akutni virusni hepatitis dok virusi B, C i D u jednog dijela bolesnika mogu uzrokovati i kronični hepatitis.
Hepatitis A – “bolest nečistih ruku”
Hepatitis A, poznat i kao “bolest nečistih ruku”, pojavljuje se sporadično ili u epidemijama, a do infekcije dolazi konzumiranjem hrane ili vode kontaminirane virusom hepatitisa A (tzv. fekalno-oralni put zaraze). Zato rizik zaraze virusom hepatitisa A najviše ovisi o higijenskim i sanitarnim uvjetima života. Najčešći je u djece i mlađih osoba.
Osoba je najviše zarazna tjedan dana prije početka simptoma i tijekom prvog tjedna trajanja simptoma. Prosječno razdoblje od trenutka zaraze do pojave simptoma (inkubacija) je 28 dana.
Simptomi se češće očituju u odraslih nego u djece i uglavnom počinju naglo – povišena temperatura, umor, gubitak teka, mučnina, bolovi u trbuhu u području jetre, tamna mokraća, svijetla stolica, žuta boja kože i bjeloočnica. Jetreni enzimi su povišeni (serumska alanin aminotransferaza – ALT i aspartat aminotransferaza – AST) i često pokazuju vrlo visoke vrijednosti. Simptomi obično traju manje od dva mjeseca, s tim da se većina bolesnika oporavi za šest mjeseci bez ikakvih posljedica, drugim riječima ne postoji kronični oblik ove infekcije.
Posebno liječenje hepatitisa A ne postoji. Većina pacijenata treba mirovati tijekom jednog do četiri tjedna nakon postavljene dijagnoze i konzumirati hranu bogatu bjelančevinama. Trenutačno postoji dosta učinkovito cjepivo koje daje 90 postotnu zaštitu od hepatitisa A, a preporučuje se osobama koje odlaze u područja gdje je učestalost ove bolesti dosta velika. Zaštita traje najmanje 20 godina.
Kako spriječiti hepatitis A? – Uvijek prati ruke nakon korištenja kupaonice, promjene pelena, pripreme i konzumacije hrane…
Prevencijom protiv hepatitisa B
Hepatitis B je najrasprostranjeniji oblik hepatitisa u svijetu koji završava potpunim ozdravljenjem ili kroničnim oblikom bolesti (u oko 10 posto slučajeva) s mogućim posljedičnim trajnim oštećenjem jetre tj. cirozom. Najčešće se prenosi parenteralnim putem (krvlju – transfuzije, krvnim produktima ili nedovoljno sterilnim špricama, iglama i drugim instrumentima npr. kod tetoviranja ili prilikom ozljeđivanja) ili spolnim putem tj. spermom (nezaštićeni spolni odnos). Iako dosta rijetko, ovaj oblik hepatitisa se može prenijeti i peroralno (slinom). Moguć je i tzv. vertikalni prijenos ovog tipa infekcije, znači s majke na novorođenče.
Kao izvor zaraze ključne su osobe koje u sebi nose virus, ali nemaju simptome – asimptomatski kliconoše. Značajno je napomenuti da oko 30 posto osoba nema nikakvih simptoma!
Klinički simptomi su podjednaki kao i kod hepatitisa A, s tom razlikom da hepatitis B počinje postupno i češće pogađa odrasle. Dijagnoza se temelji na dokazivanju markera hepatitisa u krvi.
Liječenje je identično kao i kod hepatitisa A – mirovanje sve dok je bilirubin u mokraći pozitivan i jetra bolna na palpaciju, dijetalna prehrana s malo masti te izbacivanje alkohola i ostalih hepatotoksičnih sredstava. U liječenju virusnog hepatitisa B u kroničnoj fazi danas se koriste Interferon i Lamivudin.
Najučinkovitija mjera u borbi protiv hepatitisa B je prevencija, koja se temelji na osobnoj higijeni i higijeni okoliša te na izbjegavanju nepotrebnih parenteralnih kontakata. Ne treba zaboraviti niti zdravstveno prosvjećivanje o ovoj potencijalno opasnoj infekciji. Iako je prije cijepljenje protiv hepatitisa B bilo fakultativno i rezervirano za osobe s povećanim rizikom od obolijevanja (zdravstveni radnici, policajci), danas je u mnogim zemljama Europe uvedeno obvezno cijepljenje protiv hepatitisa B za svu novorođenu djecu i adolescente. Cijepljenje protiv hepatitisa B je izuzetno učinkovito. U Hrvatskoj je cjepivo protiv hepatitisa B uvedeno u obvezni kalendar cijepljenja u 6. razredu osnovne škole.
Kako se obraniti od hepatitisa B? – Najučinkovitija mjera u borbi protiv hepatitisa B svakako je prevencija!
Hepatitis C – “tihi hepatitis”
Infekcija hepatitisom C obično je asimptomatska tj. oko 80 posto zaraženih osoba nema simptome. Simptomi koji se najčešće javljaju slabo su izraženi – kronični umor, tupi bolovi u trbuhu, svrbež ili gubitak na tjelesnoj težini (stoga i naziv “tihi hepatitis”). Za razliku od hepatitisa B, manje je vjerojatan prijenos ove zarazne bolesti spolnim putem, ali mnogo lakše prelazi u kronični oblik.
Poslije kontakta s krvlju osobe koja je zaražena virusom hepatitisa C, u oko 60 posto slučajeva virus se “ugnijezdi” u jetrene stanice i u daljnjem vremenskom tijeku od oko 20 do 30 godina može dovesti do ciroze jetre. Ova vrsta hepatitisa je jedan od glavnih razloga za transplantaciju jetre.
Kao i u slučaju hepatitisa B, liječenje ovog oblika hepatitisa provodi se interferonom koji može dovesti do potpunog izlječenja u oko 15 – 20 posto slučajeva. Ako se kombinira s ribavirinom (antivirusni lijek), uspjeh u liječenju se povećava na oko 35 – 40 posto. Prema rezultatima istraživanja u Italiji, za poboljšanje kvalitete života osoba inficiranih virusom hepatitisa C pokazala se korisnom primjena vitamina s antioksidativnim djelovanjem (vitamini A i E). Zbog činjenice da virus ima sposobnost transformacije, proizvodnja cjepiva pokazala se dosta teškom, tako da još uvijek ne postoji cjepivo protiv hepatitisa C.
Kako se obraniti od hepatitisa C? – Prevencija je najbolja mjera i u borbi protiv hepatitisa C!
Manje učestali, ali prisutni oblici
Hepatitis D dosta je sličan hepatitisu B, ali da bi se manifestirao neophodna je istodobna prisutnost virusa hepatitisa B.
Hepatitis E dosta je sličan hepatitisu A, ukoliko se razmatraju načini njegova širenja (voda kontaminirana inficiranim fekalijama), ali je mnogo opasniji po svom razvoju prema teškim oblicima bolesti. Osobito je opasan kod trudnica.